Srovnání přikrývek z peří, vlákna a ovčí vlny

Většina z nás tráví spánkem jednu čtvrtinu až třetinu života. Během této doby nabíráme síly, regenerujeme, sníme o možném i nemožném. Časovou investicí je tím pádem prostředí, ve kterém spíme, nesmírně důležité. Většinu svého života jsem spal pod klasickou peřinou z husího peří, abych ji poté na několik let vyměnil za duté vlákno. Nyní spíme celá rodina pod přikrývkami z ovčího rouna. Ptáte se proč? Pojďme si to objektivně porovnat.

Obsah článku

  1. Základ zdravého spánku
  2. Peří, vlákno nebo ovčí vlna
    1. Peřiny z husího peří
    2. Přikrývky z dutého vlákna
    3. Lůžkoviny z ovčí vlny
  3. Závěrem

Základ zdravého spánku

Vyjma dobře odvětrávaného prostoru, absence vysoké vlhkosti a plísní, jsou v ložnicích velmi důležité přírodní materiály, se kterými může naše tělo koexistovat v dokonalé harmonii. Postel a další nábytek z masivního dřeva budou skvěle vyrovnávat vlhkost, zatímco vhodně zvolená matrace udrží správnou polohu páteře a snižuje tlak na klouby a svaly. Zbývá vyřešit lůžkoviny, tedy prostěradlo, polštář a přikrývku s povlečením.

ovcibabicka-clanek-peri-vlakno-vlna-spani

​Peří, vlákno nebo ovčí vlna?

Při výběru správné přikrývky a polštáře je důležité zvážit různé faktory, včetně materiálu, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a preferencím. Tři nejčastěji používané náplně přikrývek jsou z husího peří, dutého vlákna a ovčí vlny. Níže jsem se v několika odstavcích pokusil o co nejobjektivnějí srovnání výhod a nevýhod těchto materiálů.

Peřiny z husího peří

Kdo by nepamatoval nebo neznal z pohádek velké, těžké peřiny z husího peří. Mají vynikající izolační schopnosti, udržují teplo a poskytují pocit útulna. Tedy jakmile si je člověk vyhřál, což nastalo někdy až nad ránem (obzvlášť u nohou) a tak nezbývalo než hodinku, dvě před spánkem vložit pod peřinu horkou cihlu nebo pár brambor, aby se peřina vyhřála. Současné peřiny už mají tyto historické nedostatky vychytané, jsou lehké a měkké na dotek, což přináší pocit luxusu, podobně jako u přikrývek z ovčího rouna. Vyjma toho nabízí i slušnou prodyšnost a odvod vlhkosti.

Stinná stránka husího peří bude nepochybně ve vyšší pořizovací ceně. Peřiny nelze prát a tedy vyžadují náročnou údržbu vyžadující pravidelné větrání. Nejvýraznějším negativem ale bude absence hypoalergenních vlastností – v husím peří jsou roztoči doma a tím nejsou pro alergiky jakkoli vhodné.

​Přikrývky z dutého vlákna

Jaká to byla revoluce, když přišly bundy a spacáky z dutého vlákna. Jsou totiž lehké a přece umí zahřát. Navíc i peřiny z dutého vlákna lze prát v pračce, takže do domácností, kde hrozí vážnější zašpinění či znehodnocení (chovatelé koček jistě ví), jsou ideální volbou. Společně s ovčí vlnou jsou obojí vhodné pro alergiky, protože jsou odolné vůči roztočům a alergenům.
Nevýhodou oproti ovčímu rounu je nižší schopnost odvádět vlhkost – potivým jedincům tedy nedoporučuji. Ač je možnost prát duté vlákno v pračce výhodou, razantně se tím zkracuje jeho už tak nižší životnost. Obzvláště znatelné to bude u výplně polštářů, z kterých po několika cyklech zbydou jen jakési tvrdé slepence.

Lůžkoviny z ovčí vlny

Nyní přijde na řadu v úvodu avizovaná objektivita. :D Pro výrobce ovčí vlny to nebude nic jednoduchého, ale dám do toho maximum. Pojďme začít nedostatky lůžkovin plněných ovčím rounem ve srovnání s husím peřím a dutým vláknem. Ač se jako přímí výrobci snažíme ve srovnání s konkurencí držet trvale nízké ceny, s vyšší kvalitou se vždy pojí vyšší cena. Přírodní materiály z ekologického chovu, šetrné řemeslné zpracování a tuzemská výroba vyjde vždy dráž než velkovýrobní zahraniční produkce. Z reakcí zákazníků ale víme, že se investice vyplatí. Další nevýhodou bude komplikované ruční praní, které jsem detailněji popisoval v článku „4 praktické rady, jak prát ovčí vlnu“. Pakliže u vás může dojít k vážnému znečištění, například agresivní kočičí močí, ovčí vlně se raději vyhněte.

Oproti tomu jsou přednosti spaní pod ovčím rounem značné. Mezi ty největší patří bezesporu její vynikající termoregulační vlastnosti, pro které vám pod bude pod vlněnou přikrývkou v létě neskutečně příjemně. Chladivý dojem pak ještě víc umocníte svrchním materiálem z jemného přírodního lna, kterého si ceníme právě pro jeho chladivý efekt. V zimě zase umí ovčí vlna vyrobit tzv. suché teplo – hřeje, aniž bychom se pod ní potili.

Děti s ženou i naši zákazníci obdivují nedocenitelné hypoalergenní vlastnosti. Rouno ovčí vlny je potáhlé tenkou vrstvou lanolinu, tedy zbytkového kožního tuku, který přirozeně odpuzuje prach a roztoče. Díky tomu nejen, že nehrozí jakákoliv alergie na ovčí vlnu nebo lanolin, ale taktéž netřeba při běžném užívání ovčí vlnu jakkoli prát nebo čistit. Dlouholetými zkušenostmi mohu říci, že má až samočistící efekt.

Třetí předností ovčí vlny, o které se tolik nedočtete, je schopnost odbourávat kladné ionty. Ptáte se, k čemu je to dobré? Kladné ionty škodí našemu organismu a způsobují únavu či bolest hlavy a páteře. Dlouhodobější spaní pod přikrývkou z ovčího rouna bude snižovat napětí a bolest hlavy.

Závěrem

Věřím, že si na základě toho srovnání každý vybere tu správnou přikrývku a polštář pro sebe i svou rodinu. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, zavolejte mi nebo napište email, rád vše zodpovím.

Horu sladkého spánku přeje
Jan Franckevič