4 praktické rady, jak prát ovčí vlnu

Ovčí vlna je velmi zajímavý materiál nenahraditelných přírodních vlastností. Když o ní budete správně pečovat, bude vám sloužit po mnoho let. V tomto článku vám na základě mých dlouholetých zkušeností poskytnu tři jednoduché rady, jak přikrývky a polštáře z ovčí vlny prát, čistit a sušit. Na závěr jsem si pro vás připravil jeden unikátní tip, jak ovčí vlnu regenerovat, aby vám vydržela po celý život.

Obsah článku

  1. Základní péče o ovčí vlnu
  2. 3 pravidla praní
  3. Tajný tip regenerace vlněných lůžkovin
  4. Recyklace vysloužilé ovčí vlny

Základní péče o ovčí vlnu

Vlněné přikrývky a polštáře není v běžném režimu potřeba vůbec prát. Stačí, když je po spánku necháte volně rozložené na posteli (nedávejte do peřináče), aby se zbavily přebytečné vlhkosti a připravily na nový cyklus.

Oproti husímu peří nebo dutému vláknu má hned dvě praktické výhody:

  • Samočistící – díky zbytkovému lanolinu (přírodnímu tuku z ovčí vlny) na ní nic neulpí
  • Hydroskopická – výborně odvádí tělesnou vlhkost, nepropotíte se do ní

ovcibabicka-clanek-jak-prát-ovčí-vlnu-praní

3 pravidla praní

Pokud však přece jen dojde ke znečištění, a vy si lámete hlavu nad tím, jak vyprat například peřinu vašich dětí (mluvím ze zkušenosti:)), doporučuji tato tři základní pravidla:

Praní a čištění

Čištění vlněných přikrývek a polštářů doporučuji provádět ručně, např. ve vaně, použitím čistícího prostředku s obsahem lanolinu. Případné fleky pak nejlépe umyjete žlučovým mýdlem případně použijte prací gel z mýdlových ořechů. Mokrou přikrývku pouze lehce vymačkejte, ale neždímejte jí. Podobným způsobem doporučuji prát i deku z ovčí vlny.

Teplota vody

Vodu nastavte na vlažnou teplotu nepřekračující hodnotu 30 °C. U vlny vždy platí, že čím méně vody do ní pustíte, tím lépe.

Sušení

Po vyprání rozložte polštář nebo přikrývku na vodorovné ploše a nechte uschnout při pokojové teplotě. Určitě se vyhněte sušení na přímém slunci nebo radiátoru.

ovcibabicka-clanek-jak-prát-ovčí-vlnu-sušení

Tajný tip regenerace

Ač se nám lidem obvykle do vlkhé zimy zrovna dvakrát nechce, ovčí vlna ji miluje. Jakmile nastane vlhké, mrazivé počasí, vyvěste venku vaše vlněné lůžkoviny. Vlna do sebe vlhkost postupně přijme a lehce nabobtná. Přibližně po 3 až 4 hodinách vaším polštářem nebo přikrývkou lehce protřepejte a nechte při pokojové teplotě opět přijmout teplo domova. Touto jednoduchou údržbou si nejen lůžkoviny, ale i prošívané deky z ovčí vlny udržíte čisté a v dobré kondici po dlouhá léta.

Recyklace vysloužilé ovčí vlny

​A co až přikrývka nebo polštář definitivně doslouží? Vzhledem k tomu, že naše lůžkoviny jsou 100% z přírodních vláken, lze je kompostovat. Ovšem srst potřebuje na rozklad nějaký čas. Ještě lepší je přikrývku rozřezat a pro použitou vlnu najít nové využití. Dá se z ní mulčovat, také se používá jako netkaná textilie kolem jahod nebo při zazimování květin, lze jí vycpávat dětské plyšáky, plstit, používá se jako pomocné vlákno do hliněných omítek, a určitě ji ocení i váš čtyřnohý kamarád. Bavlněná látka svrchního materiálu je opět plně kompostovatelná stejně jako okrajová páska.

Pro případné další dotazy k péči o vlněné přikrývky mne neváhejte kontaktovat.

S přáním vždy uspokojivého spánku
Jan Franckevič