Jak ošetřovat přikrývky z ovčí vlny

Ovčí vlna je velmi zajímavý materiál. Když o ní pečujete, vydrží Vám sloužit mnoho let a má do určité míry samočistící vlastnosti. Respektíve díky zbytkovému lanolinu na ní nic neulpí. Díky tomu, že je hydroskopická (příjmá a vydává vlhkost), odvádí výborně tělesnou vlhkost. Tím také neutralizuje různé pachy. Zkrátka vlněné přikrývky prát nemusíte a pokud to není naprosto nutné, raději to ani nezkoušejte.

 

V běžném režimu je nejlepší jí nechat volně ležet na posteli rozloženou (nedávejte jí do peřináče). I volně složená je v pořádku. Tím se z ní uvolní přebytečná vlhkost nastřádaná z předešlého večera a je připravená na nový cyklus.

Pro regeneraci je naopak dobré přikrývku vyvěsit venku. Cca 3 až 4 hodiny.

Nejlépe za vlhkého, mrazivé počasí. Vlna do sebe vlhkost postupně přijme a lehce nabobtná. Poté stačí jí lehce protřepat a nechat při pokojové teplotě opět přijmout teplo domova. Touto jednoduchou údržbou si přikrývku z ovčí vlny udržíte v dobré kondici dlouhá léta. 

 

Důležité upozornění: Přikrývku nesušte ani nenahřívejte na topení (radiátoru).

Vlna je přírodní vlákno a prudké přesušení vede k jeho křehnutí a  lámání.

 

Pokud dojde ke znečištění, které je potřeba řešit, doporučujeme čistit lokálně čistícím prostředkem, ideálně s obsahem lanolinu. Dbejte na to, abyste použili vlažnou vodu. Vlna nemá ráda horkou ani studenou vodu a prudké změny teplot. Takže na radiátoru ani přímém slunci nesušit!  Prostě ji pak rozložte na vodorovné ploše a nechte uschnout při pokojové teplotě. Mokrou přikrývku poze lehce vymačkejte ale neždímejte jí. Vlna má schopnost přijmou neuvěřitelné množství vody do sebe. Tím je těžká a při neopatrné manipulaci jí uvnitř přikrývky potrháte. Za takové chování Vám vlna rozhodně nepoděkuje. 

 

A to ani za točení v pračce. To vede k zplstění, což je přirozená vlastnost vlny. V případě, že není zbytí a je potřeba celou přikrývku vyprat, perte ji ručně ve vaně, poze mačkáním opět ve vlažné vodě a opatrně. Případné fleky omyjte žlučovým mýdlem a opět doporučujeme prací prostředek s obsahem lanolinu, který zároveň vlnu ošetří. Opět dejte pozor na teplotu vody a na to, abyste přikrývku v žádném případě neždímali.

 

V běžném provozu, ale není sebemenší důvod k obavám, ba naopak. Veliká spokojenost.

Já sám mám malé děti a když se stalo to malé neštestí, lokálně pročistím, však ono to ovčí vlně uvnitř vůbec nevadí. 

 

A co až přikrývka definitývně doslouží? 

 

Vzhledem k tomu, že naše přikrývky jsou plně z přírodních vláken lze ji kompostovat.

Ovšem srst potřebuje na rozklad nějaký čas. Ještě lepší je přikrývku rozřezat a pro použitou vlnu najít nové využití. Dá se z ní mulčovat, také se používá jako netkaná textilie kolem jahod, vycpávat dětské plyšáky, plstit, používá se jako pomocné vlákno do hliněných omítek, a určitě ji ocení i váš čtyřnohý kamarád. Čistě bavlněná látka je opět plně kompostovatelná stejně jako okrajová páska. 

 

Přejeme, ať Vám naše-vaše přikrývky dlouho, dlouho vydrží a buďte s nimi spokojení :-)