Náš blog

Zde jsou všechny naše blogy s novinkami

Jak ošetřovat přikrývky z ovčí vlny

Ovčí vlna je velmi zajímavý materiál. Když o ní pečujete, vydrží Vám sloužit mnoho let a má do určité míry samočistící vlastnosti. Respektíve díky zbytkovému lanolinu na ní nic neulpí. Díky tomu, že je hydroskopická (příjmá a vydává vlhkost), odvádí výborně tělesnou vlhkost. Tím také neutralizuje různé pachy. Zkrátka vlněné přikrývky prát nemusíte a pokud to není naprosto nutné, raději to ani nezkoušejte.

 

V běžném režimu je nejlepší jí nechat volně ležet na posteli rozloženou (nedávejte jí do peřináče). I volně složená je v pořádku. Tím se z ní uvolní přebytečná vlhkost nastřádaná z předešlého večera a je připravená na nový cyklus.

Pro regeneraci je naopak dobré přikrývku vyvěsit venku. Cca 3 až 4 hodiny.

Nejlépe za vlhkého, mrazivé počasí. Vlna do sebe vlhkost postupně přijme a lehce nabobtná. Poté stačí jí lehce protřepat a nechat při pokojové teplotě opět přijmout teplo domova. Touto jednoduchou údržbou si přikrývku z ovčí vlny udržíte v dobré kondici dlouhá léta. 

 

Důležité upozornění: Přikrývku nesušte ani nenahřívejte na topení (radiátoru).

Vlna je přírodní vlákno a prudké přesušení vede k jeho křehnutí a  lámání.

 

Pokud dojde ke znečištění, které je potřeba řešit, doporučujeme čistit lokálně čistícím prostředkem, ideálně s obsahem lanolinu. Dbejte na to, abyste použili vlažnou vodu. Vlna nemá ráda horkou ani studenou vodu a prudké změny teplot. Takže na radiátoru ani přímém slunci nesušit!  Prostě ji pak rozložte na vodorovné ploše a nechte uschnout při pokojové teplotě. Mokrou přikrývku poze lehce vymačkejte ale neždímejte jí. Vlna má schopnost přijmou neuvěřitelné množství vody do sebe. Tím je těžká a při neopatrné manipulaci jí uvnitř přikrývky potrháte. Za takové chování Vám vlna rozhodně nepoděkuje. 

 

A to ani za točení v pračce. To vede k zplstění, což je přirozená vlastnost vlny. V případě, že není zbytí a je potřeba celou přikrývku vyprat, perte ji ručně ve vaně, poze mačkáním opět ve vlažné vodě a opatrně. Případné fleky omyjte žlučovým mýdlem a opět doporučujeme prací prostředek s obsahem lanolinu, který zároveň vlnu ošetří. Opět dejte pozor na teplotu vody a na to, abyste přikrývku v žádném případě neždímali.

 

V běžném provozu, ale není sebemenší důvod k obavám, ba naopak. Veliká spokojenost.

Já sám mám malé děti a když se stalo to malé neštestí, lokálně pročistím, však ono to ovčí vlně uvnitř vůbec nevadí. 

 

A co až přikrývka definitývně doslouží? 

 

Vzhledem k tomu, že naše přikrývky jsou plně z přírodních vláken lze ji kompostovat.

Ovšem srst potřebuje na rozklad nějaký čas. Ještě lepší je přikrývku rozřezat a pro použitou vlnu najít nové využití. Dá se z ní mulčovat, také se používá jako netkaná textilie kolem jahod, vycpávat dětské plyšáky, plstit, používá se jako pomocné vlákno do hliněných omítek, a určitě ji ocení i váš čtyřnohý kamarád. Čistě bavlněná látka je opět plně kompostovatelná stejně jako okrajová páska. 

 

Přejeme, ať Vám naše-vaše přikrývky dlouho, dlouho vydrží a buďte s nimi spokojení :-)

HALÓ KONEČNĚ MÁME E-SHOP!

HALÓ KONEČNĚ MÁME E-SHOP!

 

Ano, je to tak dokázali jsme to. Víme, že to trvalo ale konečně jsme se rozhodli vlastními silami vytvořit e-shop. 

 

Fungujeme už více než čtyři roky, ale až teď spouštíme e-shop. Doposud jak většina z Vás ví (jasně zřejmě pouze ti, kteří měli to štěstí a dozvěděli se o nás přes kamarády a nebo přes FB :)), tak jsme fungovali pouze přes FB a “zkostnatěle” přes telefon. A ano víme trošku nám to trvalo. 

 

Ale byl v tom i záměr. Nechtěli jsme hned do světa, než budeme připraveni. Než vyladíme pracovní postupy a přikrývky k dokonalosti ve které jsou teď. A že se za ně nestydíme! :) Snažili jsme se totiž, a stále snažíme dotáhnout přikrývky k co největší dokonalosti. Aby například “nešustěly”, příjemně si “lehly” na tělo a nebyly například příliš těžké, a zároveň aby pořádně hřály v zimě. 

 

Tak dlouho jsme zkoušeli, měnili svrchní materiály, nitě a ladili výrobní postupy až máme tak kvalitní přikrývky z ovčí vlny jako dnes. A dokonce jsme si udělali sami i e-shop. Tudíž se o tu radost chceme podělit i s vámi a říct co od nás můžete v budoucnu očekávat. Nebude to jen výroba a prodej přikrývek a konec...

 

Rádi bychom i trochu vzdělávali a předávali informace. K tomuto účelu bude sloužit náš blog zde, a naše sociální sítě. Rádi bychom se s vámi podělili o informace, které jsme nabyli prací s vlnou a studiem historie vlnařství v Jihomoravském kraji, které nás taky hodně baví. Přeci jen Brno a okolí svého času bylo centrem vlnařského průmyslu u nás v Česku. Stroje na kterých pro Vás šijeme přikrývky z ovčí vlny si tuto dobu pamatují a my jsme rádi, že na tuto tradici s nimi můžeme navázat. 

 

Také bychom na našem blogu rádi v budoucnu rozjeli seriál o naší dílně. Přece jen jsme předtím už pár dílen vystřídali a myslíme si, že můžeme předat užitečné rady a tipy pro kutily. Nebo ukázat zajímavosti ze zákulisí výroby přikrývek z ovčí vlny. 

 

Kromě textů vyzkoušíme i tvorbu videí. Přeci jen doba je trošku jiná a všechna sdělení nemusí být jen textem. Kdybyste o videa měli zájem, tak sledujte náš Youtube kanál. snad nám tvorba videí nebude trvat obdobně jako tvorba e-shopu :). 

 

Závěrem tedy budeme rádi když nás budete sledovat i na více platformách a budete s námi podobně jako jste byli doteď. Moc vám za to moc děkujeme! Vážíme si toho!

 

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem